Bilim Kurulu Üyesi Levent Akın Flaş "Delta Varyantı" Açıklaması!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın Delta Varyantının en fazla yayıldığı grup aşısız grup olduğunu belirtti ve önemli açıklamalarda bulundu.


Youtube Kanalımıza'da Takip Ederek tüm gelişmelerden Haberdar olabilirsiniz!Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, Biontech Aşısının'da 1'inci ve 2'inci doz arasının 3 hafta ile 12 hafta arası değişebileceği söyledi.


Levent Akın Yaptığı Açıklama da, son dönemlerde delta varyantının çok arttığına ve en çokta ingiltere, Almanya, Rusya gibi ülkelerde görüldüğüne dikkat çekti ve açıklamalarda bulundu. "Türkiye'nin Uluslararası ilişkileri ve insan hareketliliğinin özellikle Rusya kaynaklı olması nedeniyle Türkiye'de bir risk değerlerdirmesi yaptı. Buna bağlı olarak elindeki aşı tedariki de yeterli olduğu için aşılama sürecini 6 hafta yerine 4 haftaya çekti. Böylece daha kısa sürede 2'inci dozu olarak, koruma sağlayacaktır" diyerek önemli açıklama yaptı.HASTANEYE YATMAYI DA AĞIR VAKALARI DA AZALTIYOR

Levent Akın 2 doz biontech aşısının ingiliz varyantısı olan alfa ve Hindistan varyantısı olan Delta varyantıyla ilgili önemli Açıklamalarda bulundu ve şöyle konuştu:


* Yüzde 100 Herkes aşılanmadı. İngiltere yüzde 60'larda; ama yüzde 30-35 civarında aşısız grup var. Delta varyantı da bu grupta hızla yayılıyor. Aşı olanlarda yok mu delta varyantı peki?


* Oda var; ama esas ağırlık aşı olmayanlarda karşısına çıktı. Bunun üzerine İngiltere tekrar aşı programını hızlandırmak için çaba gösteriyor ayrıca önlemlerini de alıyor.


* Bu konuda yayınlanmış bir bilgi var; 2 doz Biontech aşısı olanların ister ingiliz varyantı alfa ister Hindistan varyantı delta ile ilgili hastaneye yatma, ağır vaka oluşmasıyla ilgili etkinleri aynı.


* Hastaneye yatmayı da ağır vakaları da engelliyor. Sadece semptomlu vakalarda delta varyantına karşı aşının etkisi biraz daha düşük gibi geliyor; ama düşük dediğimiz rakam yüzde 82 falan Açıklamasında Bulundu.

2 DOZ ARASINDAKİ SÜRE KISALTILABİLİR

Prof. Dr. Levent Akın, Türkiye'de 6 hafta da iyi bağışıklık, 4 hafta da iyi bağışıklık sağlıyor. Olabildiği kadar 2'inci dozu 15 gün daha öne çekerek, 2'inci dozu olan sayısını daha fazla arttırmaya çalışıyor. Delta Varyantı çok hızlı yayıldığı için 2 doz arasındaki süre kısaltılabilir. Açıklamasında Bulundu.

203 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör