Kimyasal türler arası etkileşimler

Güncelleme tarihi: 10 Haz 2021

MOLEKÜL=

Ayrı veya farklı türde en az 2 atomun bir araya gelmesi ile oluşan kimyasal türüdür. aynı atomlardan oluşuyorsa element molekülü denir. farklı atomlardan oluşuyorsa H2, O2, O5, S8, P4, bileşik molekülü denir.


BAĞLANAN TÜRLERE GÖRE=

- atomlar arası bağlar

- moleküller arası bağlar


BAĞIN SAĞLAMLIĞINA GÖRE=

kimyasal türler birbirlerinden yaklaştığında elektron bulutları ve çekirdek arasında itme çekme kuvvetleri oluşur. çekme kuvvetleri itme kuvvetlerinden büyükse güçlü etkileşim yani kimyasal bağ oluşur. çekme ve itme kuvvetleri birbirine yakınsa zayıf etkileşim yani fiziksel bağ oluşur.


İYONİK BAĞ=

metal ve ametaller arasında elektron alışveriş ile gerçekleşen bağ türüdür soy gazların katmanları tam dolu olduğunda kararlıdırlar diğer tüm atomlar soygazlara benzemek için elekron alır yada verirler. katman elektron dizilimini helyuma son katmanda 2 elektron benzetmeye dublet diğer soygazlar benzetmeye son katmanda 8 elektron oklet kuralı denir.


KOVALENT BAĞ=

ametal atomları arasında elektronlar ortak kullanılması ile oluşan bağ türüdür. iki elektronun ortak kullanılmasıyla 1 tane kovalent bağ oluşur. kovalent bağın oluşumunda atomların son katmanlarındaki elektronlar yer alır. ortak kullanılan elektronlar ortaklanmış çifti denir. ortaklanmayana ise ortaklanmamış elektron çifti denir.


kovalent bağlı bileşikler elektronlar ortak kullanıldığında güçlü bir çekim yoktur bu nedenle erime ve kaynama noktaları düşüktür. kovalent bağ bileşiklerde atomların bağ elektronlarıçekme gücü ametalin türüne göre değişir.


Son dakika tüm gelişmelerden haberdar olmak için kanalımıza abone olmayı unutmayınız. Y

outube kanalımıza abone olarak bir çok haberden haberdar olabilirsiniz.223 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör