Kuvvet Newton'un Hareket Yasaları

KUVVET= Cisimlerde şekil hız ve yön değiştiren duran bir cismi harekete geçiren etkiye kuvvet denir. kuvvet rektörel bir büyüklüktür F vektörü ile gösterilir.

Doğada kuvvetler genel olarak ikiye ayrılır;


1- Temas gerektiren kuvvetler= fiziksel temas sonucunda cisimleri etkileyen kuvvetleri temas gerektiren kuvvet denir. beyzbol sopasının topa etkisi halat çekme yarışında uygulanan kuvvetler örnek olarak verilir.


2- Temas gerektirmyen kuvvetler= temas olmadan cisimleri etkileyen kuvvetleri temas gerektirmeyen kuvvetler deniz. fiziksel bir temas yoktur. mıknatısların birbirini çekmesi itmesi. dalından kopan yaprağın düşmesi, temas gerektirmeyen kuvvet örneğidir. kuvvetler etki ettikleri cisimler üzerinde şekil değiştirme, yer değiştirme, yön değiştirme, döndürme hızlanma veya yavaşlama etkileri.


NOT= Bir cisme etki eden net kuvvet sıfır ise dengelenmiş kuvvetler etkisindedir. cisim durur yada sabit hızla gider. dengelenmiş kuvvetlere örnekler; sabit süraatle hareket eden araba. dünyanın hareketi duvara asılan tablo. duran bir top.


Bir cisme etki eden net kuvvet o değilse cisim dengelenmemiş kuvvetler etkisindedir. cisim hızlanır yada yavaşlar. dengelenmemiş kuvvete örnekler; hızlanan bir otomobil, daldan düşen elma, şut çektikten sonra giderek yavaşlayan top.


bizleri youtubedan takip etmeyi unutmayınız.

https://www.youtube.com/channel/UCX-4km6LcOpq2o6NkevWY4w


Anlık süraat= anlık süraat ile anlık hız büyüklüğü aynıdır. burada dikkat edilmesi gereken nokta hız dediğinde yönüne belirtmemiz gerekir.

arabalarda bulunan panallerdeki göstergeler anlık süraat gösterir. çünkü yön dikkate alınmaz.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör