Okullara Yeni Tedbir Uyarısı! "Ders Süreleri 30 Dakika Olsun"

Omikron varyantının ortaya çıkması ile beraber Uzmanlar uyarıda bulunmaya devam ediyor. Omikron varyantı diğer varyantlara göre çok daha hızlı yayıldığı için bulaş riski kapalı mekanlarda çok daha artıyor uzmanlarda uyarıyor. Doç. Dr. Nafız Koçak yüz yüze eğitimle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


"DERS SÜRESİ DÜŞMELİ"

Doç. Dr. Nafız Koçak açıklamasında; “Bizim ülkemizde, her yere maskeyle girilmesi şartı çok önemli. Ki bu bağlamda mesafeyi korumak da dikkat edilmesi gereken noktalardan biri. Bu varyantın bulaş riski açısından kapalı alanların havalandırılması çok büyük önem arz ediyor. Uzun süre kapalı alanlarda kalmak, bulaş riskini artırıyor. Okulların da açılmasından ve Omicron varyantının hızlı bulaşmasından dolayı, dersler 30 dakikaya düşürülmeli ve sınıflar en az 10 dakika kapı/pencereler karşılıklı açılarak havalandırılmalı. Bunu daha önce de önermiştim” İfadelerini kullandı.


MASKE UZUN SÜRE KULLANILMAMALI

Doç. Dr. Nafız Koçak Maskenin 8 saat süreli kullanılması gerektiğini daha uzun süreli kullanılmamalı açıklamasında bulundu. Devamında İse; “Kış ayına girdik ki camın, kapının bu dönemde çok açılamamasını göz önünde bulunduğumuzda havalandırmaların önemi de gündeme geliyor. Bulaş hızının 6 kat olduğu bir varyant ile karşı karşıya olduğumuz göz önüne getirilirse; topluca bulunulan kapalı alan olan okulların yeteri kadar havalandırılması çocuklarımızın sağlığı açısından gerekiyor. Bunun bir şekilde sağlanması lazım. Yine toplu alanlarda maskenin doğru kullanımı, en az 1 buçuk metrelik mesafe ve hijyen kurallarına da uyulmalı. Her yere, özelliklede takmış olduğumuz maskelere değdirdiğimiz ellerimizi sadece sabunla bile sık sık yıkamak çok önemli. Sabun kullanılması durumunda suyun sıcak ya da soğuk olması önemli değil. Günlerce aynı maskeyi kullanan vatandaşlarımız olabiliyor. Maskenin bu şartlarda 8 saatten fazla kullanılmaması ve mutlaka uygun şekilde bertaraf edilmesi, kalabalık ortamda uzun süre kalma zorunluluğu olduğu durumlarda tercihen 4 saatte bir değiştirilmesi önem arz ediyor” açıklamasında bulundu.
1.069 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör