Omicron Varyantı Türkiye'de Görülmesi Bekleniyor! Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı!

Omicron varyantının Türkiye'de Görülmesinin beklendiğini açıklayan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener Önemli açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar Haberimizde!


VAKALAR ANORMAL ŞEKİLDE ARTIYOR

Bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Alper Şener omicron varyantının görüldüğü ülkelerde vakaların arttığına dikkat çekerek "Mart 2022’ye kadar tüm Avrupa’da dolaşan varyantların yarısından çoğunun Omicron olacağı hesaplanıyor. Çünkü önümüzde Güney Afrika örneği var. Çok kısa sürede, 2 haftada dolaşan varyantların yüzde 75’i Omicron oldu ve daha da önemlisi test pozitiftik oranı yüzde 4'ten yüzde 24'e çıktı. Bu baş döndürücü bir hız" açıklamasında bulundu.


SEVİNMEK İÇİN ERKEN

Alper Şener yaptığı açıklamalarda "ABD, Kanada ve Hindistan'dan bilim insanlarının ortak çalışmasında Omicron'da daha önceki varyantlarda olmayan ve mevsimsel koronavirüs (HCoV-229E) ile çok benzer bir genom dizisine sahip olduğu gösterildi. Bu aslında Omicron varyantı, Covid-19'un mevsimsel bir hastalığa dönüş işareti olabilir ama her şeye rağmen henüz sevinmek için çok erken, çünkü bu salgın döneminde çok sık bu bilimsel duygusal dalgalanmaları yaşadık. Her şeyden önce halen ülkemizde baskın varyant Delta ve mevcut aşılardan kaçamıyor ve her varyanta etkili, tek etkili mücadele metodu ise maske, mesafe ve hijyen…" ifadelerini kullandı.

608 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör