Sıvıların özellikleri kohezyon adezyon ayrıntıları

KOHEZYON= Bir sıvının kendi molekülleri arasında sıvı molekillerinin dağılmamasını sağlayan çekin kuvvetine kohezyon denir. su damlalarının küreye yakın bir şekilde küçük bir su topu gibi durmasının sebebi kohezyon kuvvetidir. bir kaç damlayı birbirine yakın olacak şekilde tabağa damlattığımızda çatalın ucuyla birbirine yaklaştırdığımzda kolayca birleşerek daha büyük bir küme olacaktır. ancak damla büyüdükçe şekli bir küre gibi olamaz yassı bir şekil alır. buda yer çekimim kuvvetinin kohezyon kuvvetinden daha etkili olması sebebiyledir.


ADEZYON= Farklı maddelerin tanecikleri arasındaki çekim kuvvetine adezyon denir. temiz bir bardağa bir kaç su damlası damlattıktan sonra bardağı ters çevirdiğimizde uygun büyüklükdeki su damlalarının düşmediği gözlemleriz bu durum su molekülleri ile bardak arasında bir çekim kuvveti olduğunu gösterir bu kuvvet adezyon kuvvetidir.


KOHEZYON ( ÖRNEKLERİ ) =

1= Cilalanmış araba üzerinde su damlalarının küre şekline olması

2= örümcek ağında yağmur damlalarının tutulması


ADEZYON (ÖRNEKLER) =

1= Parmağımızı ıslatarak kitap sayfasını çevirmek

2= kedinin dili ile su içmesi

3= çay bardağının çay tabağına yapışması

4= su damlalarının çam üzerinde durması

5= kumaşların ıslanması

6= boyanın duvara yapışması


YÜZEY GERİLİMİ= Bir bardak taşma düzeyine kadar su ile doldurulduğunda bardaktan taşmadan önce su seviyesinin bombeleştiği görünür. çelik bir toplu iğnenin öz kütlesi su dan fazla olmasına rağmen dikkatlice su yüzeyine bırakıldığında su yüzeyinde kalabilir. bu durumlar yüzey geriliminden kaynaklanır. sıcaklık ve yabancı madde eklenmesi yüzey gerilimini değiştirir.


Bizleri Youtube'dan takip etmeyi unutmayınız. https://www.youtube.com/c/BilginVarMı/community

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör